Nu er Medicinrådet komplet Danske Patienter har udpeget sine to repræsentanter i regionernes kommende Medicinråd, der dermed har alle medlemmer på plads.

Direktøren i Danske Patienter Morten Freil og Leif Vestergaard fra Kræftens Bekæmpelse bliver patienternes stemme i regionernes kommende Medicinråd.

Det oplyser Danske Patienter.

Dermed er alle medlemmer af Medicinrådet nu på plads, da alle fem regioner, de to styrelser samt Lægemiddelindustriforeningen og Organisationen af Lægevidenskabelige Selskaber (LVS) tidligere har udpeget deres repræsentanter i Medicinrådet.

Endnu har Danske Regioner ikke officielt annonceret rådets sammensætning.

Medicinrådet vil i høj grad blive sammensat af medlemmer fra de nuværende Rådet for Anvendelse af Dyr Sygehusmedicin (RADS) og Koordineringsrådet for ibrugtagning af ny medicin (KRIS), og blot fem personer har ikke en fortid i enten KRIS eller RADS.

Foruden de faste medlemmer, kan Medicinrådet udpege to faglige repræsentanter for en midlertidig periode på to år, hvis rådet finder, at der er behov for at tilføre særlig viden og kompetencer

Skriv kommentar