Tilbage i sommeren 2016 lød budskabet fra Hjerteforeningen og Dansk Cardiologisk Selskab (DCS), at de var klar til at kickstarte et omfattende randomiseret cluster-studie, DANNOAC, af de nye antikoagulerende NOAK-midler. 25 kardiologiske afdelinger på tværs af de fem regioner skulle ved indbyrdes randomisering bruge ét NOAK ad gangen i seks måneder, før de skiftede patienterne til et af de andre NOAKs i det følgende halvår. Ambitionen var, fremgår det af den studieprotokol, som Hjerteforeningen har udarbejdet, over en toårig periode...

Mandag går stort hjertestudie i luften i Region Hovedstaden Øvrige regioner ventes at komme med i landsdækkende studie af de fire nye blodfortyndende midler til efteråret, men deltagelsen er endnu ikke endeligt bekræftet
Skriv en kommentar
Storstilet NOAK-studie er strandet i regionerne Fire ud af fem regioner har fortsat ikke taget stilling til, om de ønsker at deltage i et sammenlignende studie af NOAK-midler.
Skriv en kommentarLægemiddelkomitéer sår tvivl om landsdækkende NOAK-studie Lægemiddelkomitéerne fra de fem regioner fraråder i en fælles udtalelse hospitalerne at deltage i det landsdækkende studie DANNOAC, hvor de fire blodfortyndende NOAK-midler skal sammenlignes. Hjerteforeningen tror på, at små justeringer i studietdesignet kan løse de praktiske problemer, så studiet kan gennemføres alligevel.
Skriv en kommentarFlere patienter end forventet behandles med reducerede NOAK-doser Et nyt dansk studie viser, at en tredjedel af alle danske NOAK-patienter med atrieflimren, får ordineret deres medicin i en reduceret dosis. Det kommer bag på forskerne, som formoder, at de reducerede doser udskrives til patienter, der burde få NOAK-midlerne i en standarddosis.
Skriv en kommentar
Selskab lettet: Revideret RADS-vejledning åbner for stort forsøg Dansk Cardiologisk Selskab er meget tilfreds med, at RADS har åbnet en kattelem for at anvende Pradaxa (dabigatran) – det gør det muligt at gennemføre det store kliniske DANNOAC som planlagt.
Skriv en kommentarXarelto medfører højere risiko for større blødninger end Pradaxa Stor meta-analyse, som sammenligner Pradaxa og Xarelto, finder signifikant højere risiko for større blødninger med Xarelto, men lige god effekt i forhold til at forebygge apoleksi og tromboembolier.
Skriv en kommentarOvergange og fejlordinationer er skyld i alvorlige fejl i AK-behandling Fejl i behandlingen med blodfortyndende medicin sker især, når patienter flyttes mellem to sektorer. Det viser et nyt studie, som har undersøgt årsagen til utilsigtede hændelser i forbindelse med AK-behandling.
Skriv en kommentar
Nedprioriteret NOAK-middel får medvind i stort sammenligningsstudie Det hidtil største retrospektive observationsstudie af NOAK-midlerne Pradaxa og Xarelto viser en fordel ved behandling med Pradaxa, som danske læger ifølge RADS i udgangspunktet ikke bør anvende. Studiet bør give stof til eftertanke i RADS, mener Dansk Cardiologisk Selskab.
Skriv en kommentarNy ESC-guideline sidestiller alle fire NOAK-midler Mens RADS kun sidestiller tre ud af fire NOAK-midler til behandling af kardiovaskulære sygdomme og lader lægemidlet Pradaxa hænge, sidestiller European Society of Cardiology alle fire midler til behandling af atrieflimmer. Det undrer producenten af Pradaxa.
Skriv en kommentar