Meget vand er løbet under broen siden det nu nedlagte Rådet for Anvendelse af Dyr Sygehusmedicin senest opdaterede behandlingsvejledningen til myelomatose tilbage i 2016 – f.eks. er lægemidlet Ninlaro (ixazomib) blevet godkendt i EMA, mens flere allerede godkendte lægemidler som Darzalex (daratumumab) og Kyprolis (carfilzomib) har fået udvidet deres indikationer. Medicinrådet har derfor besluttet at lave en ny vejledning, der skal medtage de nye lægemidler og indikationer og sikre en ensartet brug af alle godkendte lægemidler. At Medicinrådet vælger at...
RADS opdaterer vejledning med tre nye lægemidler Fagudvalget for myelomatose i Rådet for Anvendelse af Dyr Sygehusmedicin har tilføjet tre nye lægemidler til behandling af myelomatose i den seneste opdatering af baggrundsnotatet.
Skriv en kommentar
Knoglemarvskræft og CAR-T: Medicinrådet er klar med nye anbefalinger På sit møde i november er Medicinrådet kommet frem til fire nye anbefalinger til sygdomsområder som kræft i mave-tarmsystemet og knoglemarven.
Skriv en kommentar
På 3 år har Medicinrådet afvist 21 ud af 40 nye kræftlægemidler Medicinrådet i Danmark afviser flere kræftlægemidler, som andre europæiske lande godkender. Det viser en ny opgørelse foretaget for Dagens Medicin og Dagens Pharma, som vækker undren og bekymring blandt kræftlæger.
Skriv en kommentar
Medicinrådet opfordrer til lavere pris på dværgvækstmedicin og kommer med nye anbefalinger Medicinrådet kommer med fem nye anbefalinger og to behandlingsvejledninger. Rådet opfordrer samtidig til, at prisen på et lægemiddel til at behandle dværgvækst bliver sat ned.
Skriv en kommentar
I dag fælder Medicinrådet dom over Takedas kræftpille mod lungecancer Den japanske lægemiddelproducents kræftpille er blandt punkterne på dagsordenen ved dagens møde i Medicinrådet. Her skal rådet blandt andet tage stilling til, om kræftpillen mod lungekræft skal have grønt lys.
Skriv en kommentar
Medicinrådet skal tage stilling til fem anbefalinger Lægemidler til behandling af osteoporose, leddegigt, leukæmi, lungekræft og den sjældne sygdom transthyretin amyloidose er på Medicinrådets dagsorden onsdag.
Skriv en kommentar