Farmaceuternes faglige organisation er bekymret over, at Lægemiddelstyrelsen skal nedlægges og og organiseres som en del af Sundhedsstyrelsen.

Lægemiddelstyrelsen vil styrke lægers indberetning af bivirkninger En ny kampagne fra Lægemiddelstyrelsen skal styrke kvaliteten af danske lægers indberetninger. En indberetning fra en dansk læge i marts fik afgørende betydning for Sundhedsstyrelsens pausering af AstraZeneca-vaccine.
Skriv en kommentarKritisk ph.d. ændrer ikke myndighedernes syn på HPV-vacciner Ny ph.d.-afhandling konkluderer, at HPV-vaccinen virker, men også øger risikoen for alvorlige nervesystemskadevirkninger. Der er dog tale om »tilfældige fund«, der ikke rokker ved myndighedernes tillid til vaccinerne, siger Lægemiddelstyrelsen.
Skriv en kommentar
Senderovitz optaget i Kraks Blå Bog Seks personer inden for medicinalindustrien og myndigheder er blandt de 173 nye personer, der er optaget i Kraks Blå Bog.
Skriv en kommentarLægemiddelstyrelsen fjerner tilskud til dyr betablokker Stor prisforskel i depotformulering af betablokkeren metoprolol betyder, at den dyrere depotformulering Metoprolol GEA mister sit generelle tilskud til august.
Skriv en kommentarAktører kritiserer uklar metode i Medicinrådet Høringssvar viser usikkerhed om arbejdsmetoderne for det kommende Medicinråd
Skriv en kommentarDanmarks forbrug af tramadol stiger – og er det højeste i Norden Forbruget af det svage opioid tramadol er højere i Danmark end i de øvrige nordiske lande – og er stigende. Årsagen er bl.a. at man hat gjort meget for at få læger til at ordinere alternativer til NSAID-midler – og at Danmark mangler retningslinjer på området.
Skriv en kommentarHurtigere sagsbehandling af lægemidler i 2015
Skriv en kommentar
Pharmadanmark: Krav til Lægemiddelstyrelsen bør følges op af ressourcer
Skriv en kommentarLægemiddelstyrelsen genopslår direktørstilling
Skriv en kommentar