Danske Regioner har modtaget i alt 15 høringssvar på det udkast til det kommende Medicinråds metodehåndbøger ved vurderingen af nye lægemidler. Det skriver nyhedssitet Medwatch. Medwatch har gennemgået høringssvarene, som kommer fra Sundhedsstyrelsen og Lægemiddelstyrelsen, medicinalvirksomheder, Lægemiddelindustriforeningen (Lif), Lægeforeningen, Dansk Selskab for Almen Medicin, patientforeninger m.fl., og finder i svarene en generel frustration over, at det er uklart, hvordan den endelige vurdering af, om et lægemiddel skal tages i brug som standardbehandling eller ej, egentlig sker. Det er med andre...

Lif om firmaer, der skal skære i prisen: »Det bliver svært at forestille sig« Lægemiddelindustriforeningen (Lif) har svært ved at se meningen i, at firmaerne skal give yderligere nedslag i prisen, når de ansøger om en betinget godkendelse. Det fremgår ellers af Danske Regioners udspil til en model for betingede anbefalinger.
Skriv en kommentar
Medicinrådet skal nu vejlede praktiserende læger om tilskudsmedicin: Viden skal være let tilgængelig Rådgivning af alment praktiserende læger er fra årsskiftet overgået fra Sundhedsstyrelsen til Medicinrådet. Det skal sikre ensartet brug af medicin på tværs af landet og samtidig skabe mere sammenhæng i sundhedsvæsenet på tværs af sektorerne.
Skriv en kommentar
Sundhedsøkonom om Medicinrådet: »Det har bestemt været i stand til at gøre en forskel i forsøget på at lave priskonkurrence« Medicinrådets årsrapport viser, at rådet er lykkedes med at gøre en forskel på prissiden, lyder det fra sundhedsøkonom Trine Kjær. Den viser desuden, at godt halvdelen af sagerne bliver behandlet til tiden. Det glæder Lægemiddelindustriforeningen, som dog savner mere transparens i afslag.
Skriv en kommentar
Adam Wolf vil effektivisere Medicinrådet: »Der kan stadig strammes op på valideringsprocessen« Adm. direktør i Danske Regioner, Adam Wolf, fortæller i et interview med Dagens Pharma om forventningerne til regionernes ni tiltag, der sammen med en konsulentundersøgelse skal nedbringe sagsbehandlingstiderne i Medicinrådet.
Skriv en kommentar
Danske Patienter: Medicinrådet skal også kunne bruge betingede anbefalinger i stedet for et ja Morten Freil, der er formand for Danske Patienter, kalder Danske Regioners udspil til en model for betingede anbefalinger for 'defensiv'. Ifølge formanden skal betingede anbefalinger ikke kun bruges efter en afvisning, men også i stedet for en anbefaling.
Skriv en kommentar
Historien har gjort klinikerne kritiske overfor betingede anbefalinger Susanne Axelsen, der er formand for Lægevidenskabelige Selskaber, råber vagt i gevær i forhold til Danske Regioners forslag til en model for betingede anbefalinger af medicin. Regionerne skal sikre sig, at Medicinrådet og firmaerne lever op til kriterierne i modellen, siger hun.
Skriv en kommentar
Medlem af Medicinrådet i skarp kritik af Danske Regioner: De bruger rådet til bestillingsarbejde Medicinrådets medlemmer er blevet sat uden for døren, efter at Danske Regioner har fået rådets sekretariat til at udarbejde forslag til en model for betingede anbefalinger. Det mener Leif Vestergaard Pedersen, medlem af Medicinrådet og tidligere direktør for Kræftens Bekæmpelse. Karin Friis Bach (R), formand for regionernes sundhedsudvalg, afviser kritikken og kalder det gængs praksis.
Skriv en kommentar
Sundhedsøkonom om brug af betingede anbefalinger: Ingen mirakelkur Danske Regioners bestyrelse har bedt Medicinrådet og Amgros om at undersøge muligheden for at benytte betingede anbefalinger. Det er et efterspurgt redskab særligt til smalle lægemidler, men ifølge sundhedsøkonom Jakob Kjellberg er der tale om en lappeløsning.
Skriv en kommentar