Sundhedsstyrelsens Institut for Rationel Farmakoterapi har afsluttet den høring om vedligeholdelsesbehandling af kronisk obstruktiv lungesygdom (KOL) uden astmakomponent, som blev indledt i starten af sommeren. Der er tale om et baggrundsnotat i Den Nationale Rekommandationsliste (NRL), som omhandler lægemidler til vedligeholdelsesbehandling af kronisk obstruktiv lungesygdom (KOL) uden astmakomponent hos voksne i almen praksis. Den nationale rekommandationsliste for lægemidler til vedligeholdelsesbehandling af KOL uden astmakomponent vurderer korttidsvirkende selektive beta-2-adrenoceptoragonister til inhalation og peroral behandling (SABA), korttidsvirkende antikolinergika til inhalation (SAMA), kombinationen...

Lægemiddel til rygestop kan redde liv, men der er behov for mere tilskud Sundhedsstyrelsen anbefaler brugen af Decigatan til at hjælpe med at komme i mål med rygestop, og det glæder overlæge Anders Løkke fra Lungemedicin ved Vejle Sygehus. Han vil selv anbefale sine patienter at komme i behandling med lægemidlet, da det kan redde liv. Dog ærgrer han sig over, at der ikke er tilskud til behandlingen, eller at den endda gøres gratis.
Skriv en kommentar
Medicinrådet skal tage stilling til fem anbefalinger Lægemidler til behandling af osteoporose, leddegigt, leukæmi, lungekræft og den sjældne sygdom transthyretin amyloidose er på Medicinrådets dagsorden onsdag.
Skriv en kommentar
IRF til industrien: Afprøv nye lægemidler på ældre, multisyge patienter Nye lægemidler skal i højere grad afprøves på de ældre og multisyge patienter, der i stigende grad fylder almen praksis, mener IRF. Vi gør det allerede, siger industrien.
Skriv en kommentar
Medicinrådet omgør anbefaling af Tecentriq Kræftmidlet Tecentriq anbefales til færre patienter end først anbefalet. Det står klart, efter Medicinrådet har omgjort sin egen anbefaling.
Skriv en kommentarPrisfald får Medicintilskudsnævnet til at ændre KOL-anbefalinger Fjerde forslag til revideret tilskudsstatus for medicin mod astma og KOL er sendt i høring.
Skriv en kommentarNy vejledning for lungekræft skal tage stilling til udvælgelse af patienter Den kommende behandlingsvejledning til ikke-småcellet lungekræft skal både medtage nye lægemidler og indikationer, men også forholde sig til, hvordan patienterne skal udvælges.
Skriv en kommentarSundhedsstyrelsen anbefaler midler til hudlidelser Nye anbefalinger for valg af lægemidler til behandling af børnesår og hudlidelsen aktinisk keratose skal støtte læger i almen praksis.
Skriv en kommentar
Omdiskuteret brystkræftmiddel får anbefaling fra Medicinrådet Medicinrådet kom på sit møde i maj med fem nye anbefalinger og en afvisning.
Skriv en kommentar
Overlæge: Småbørn med akutte astmasymptomer skal behandles med hurtigtvirkende beta2-agonister Et dansk studie viser, at det gavner helt små børn under seks år, hvis de ved akutte astmasymptomer behandles med hurtigtvirkende beta2-agonister. Det bør være standard i behandlingen af små børn med astmasymptomer, i stedet for at vi prøver at gætte os frem til, hvem der skal have denne form for behandling, og hvem der ikke skal, siger overlæge og lærestolsprofessor Bo Chawes.
Skriv en kommentar
Rådgivende udvalg: Der vil være bred faglig opbakning til et tilbud om vaccination mod RS-virus RSV-virus kan være livsfarligt for spædbørn. Og Sundhedsstyrelsens rådgivende Vaccinationsråd er derfor overvejende positivt stemt i forhold til indførelsen af et nationalt vaccinationsprogram med en vaccine, der gives til gravide kvinder som en forebyggende RSV-behandling.
Skriv en kommentar
EMA anbefaler 16 nye lægemidler til godkendelse 9 ud af 16 anbefalede lægemidler fra det europæiske lægemiddelagenturs komité for humane lægemidler er biosimilære.
Skriv en kommentar