Som det første biosimilære lægemiddel, Medicinrådet har skullet forholde sig til, har Medicinrådet nu godkendt vurderingen af biosimilært rituximab til behandling af patienter med non-Hodgkin lymfom. Medicinrådet vurderer, at biosimilært rituximab til non-Hodgkin lymfom (NHL) kan tages i brug til tre patientgrupper: Nydiagnosticerede patienter med enten aggressivt eller indolent NHL eller patienter med indolent NHL, som skal i behandling efter en periode med monitorering (“watch and wait”). NHL-patienter med relaps, som efter en periode i remission skal i behandling igen....

I dag fælder Medicinrådet dom over Takedas kræftpille mod lungecancer Den japanske lægemiddelproducents kræftpille er blandt punkterne på dagsordenen ved dagens møde i Medicinrådet. Her skal rådet blandt andet tage stilling til, om kræftpillen mod lungekræft skal have grønt lys.
Skriv en kommentarMedicinrådet siger nej til middel mod sclerose Ocrevus anbefales ikke som standardbehandling til primær progressiv multipel sclerose i Danmark. Det konkluderer Medicinrådet.
Skriv en kommentarBiosimilær trastuzumab anbefales til tre grupper af brystkræftpatienter Medicinrådet vurderer, at biosimilær trastuzumab kan tages i brug til både nydiagnosticerede patienter, patienter med tilbagefald og til brystkræftpatienter, der allerede er i behandling med originalmidlet
Skriv en kommentarMedicinrådet skal drøfte biosimilære lægemidler Biosimilære udgaver af middel mod brystkræft kan være på vej mod anbefaling fra Medicinrådet.
Skriv en kommentarSvensk myndighed dropper anbefaling af off-label behandling af sclerose Stockholms lægemiddelkomité har besluttet at tilbagetrække sin anbefaling af lægemidlet Mabthera til off-label-behandling af sclerose.
Skriv en kommentarMedicinrådet anbefaler Tecentriq til kræft i blære og urinveje Ny anbefaling kan årligt få betydning for ca. 300 danske patienter med kræft i blære og urinveje
Skriv en kommentar
Knoglemarvskræft og CAR-T: Medicinrådet er klar med nye anbefalinger På sit møde i november er Medicinrådet kommet frem til fire nye anbefalinger til sygdomsområder som kræft i mave-tarmsystemet og knoglemarven.
Skriv en kommentar
På 3 år har Medicinrådet afvist 21 ud af 40 nye kræftlægemidler Medicinrådet i Danmark afviser flere kræftlægemidler, som andre europæiske lande godkender. Det viser en ny opgørelse foretaget for Dagens Medicin og Dagens Pharma, som vækker undren og bekymring blandt kræftlæger.
Skriv en kommentarMedicinrådet kommer med seks nye anbefalinger Der er kommet seks nye anbefalinger fra Medicinrådet på områder som kronisk nyrekræft og kronisk myeloid leukæmi. Rådet er desuden kommet med en ny medicinanbefaling til muskelsvind og et nyt klinisk sammenligningsgrundlag.
Skriv en kommentar
Nu er det børnenes tur: Medicinrådet skal tage stilling til potentiel ny behandling mod svær astma I dag skal Medicinrådet beslutte, om også børn med svær astma skal kunne modtage Sanofis og Regenerons antistofbehandling Dupixent. Ifølge en af landets førende forskere på området er der en klinisk efterspørgsel.
Skriv en kommentar
Pædiatere beder Folketinget om hjælp: »Det er efterhånden svært at se forældrene i øjnene« De to overlæger Allan Lund og Peter Born har haft foretræde for Folketingets Sundhedsudvalg for at lægge pres på Sundhedsministeriet, der stadig har Sundhedsstyrelsens anbefaling om indførelse af screening for SMA hos nyfødte under behandling.
Skriv en kommentar