Lægemidlet Lestid med det aktive stof colestipol vil først efter sommerferien atter være blandt mulighederne for behandling af højt kolesterolindhold i blodet, hyperkolesterolæmi. Det skyldes leveringsproblemer, oplyser producenten Pfizer via Lægemiddelstyrelsen. Først i august vil lægemidlet være tilgængeligt, og indtil da anbefaler Lægemiddelstyrelsen, at læger behandler patienter med andre lægemidler med samme effekt, hvilket ifølge styrelsen kan ske uden gener for patienten. Lestid bruges enten alene eller sammen med anden kolesterolsænkende medicin ved svære tilfælde af forhøjet kolesterol. Lægemidlet omsatte i 2015 for fem mio....

Industrien tager godt imod ny life science-strategi Medicinalvirksomhederne MSD, Pfizer og Johnson & Johnson ser positive takter i regeringens nye life science-strategi. Innovative lægemidler bør dog prioriteres højere, og det er vigtigt, at der kommer en plan for at omsætte strategien til virkelighed, lyder det.
Skriv en kommentar
Pfizer Danmark siger farvel til 20 medarbejdere efter organisationsændring Pfizer har afskediget 20 medarbejdere, efter at afdelingerne i Danmark, Norge, Island og Finland er blevet lagt sammen i en klynge. Fremover vil selskabet inddele forretningen i tre hovedkategorier.
Skriv en kommentarEMA-komité anbefaler syv nye lægemidler på oktobermøde Syv nye lægemidler til at behandle alt fra muskeldystrofi til kræft i knoglemarven er blevet anbefalet på CHMP’s seneste møde.
Skriv en kommentarPfizer melder om gode resultater med genterapi
Skriv en kommentarHøjdepunkter fra årets ESC: Talrige internationale studier i verdensklasse Den store kongres for European Society og Cardiology har i 2021 budt på en lang række store internationale resultater, der på sigt vil komme til at ændre behandlingsguidelines.
Skriv en kommentarNice godkender kolesterolsænkende behandling
Skriv en kommentarEU godkender kolesterolsænkende medicin fra Novartis
Skriv en kommentar
Ingen kan løse antibiotikakrisen alene – vi er klar til at bidrage Hvis antibiotika også i fremtiden skal være et effektivt redskab i sundhedsvæsenet, skal alle aktører spille sammen i kampen mod det voksende resistensproblem.
Skriv en kommentarStudie: Frygt for bivirkninger ved statinbehandling er overdrevne, og fordele undervurderet Undersøgelse publiceret i The Lancet peger på markant – og langt større end hidtil antaget – forebyggende gevinst ved brug af kolesterolsænkende medicin.
Skriv en kommentar