Jes Søgaard, er blevet udnævnt adjungeret professor på Aarhus Universitet. Udnævnelsen skal styrke universitets profil inden for det sundhedsøkonomiske område. Et område, der står overfor store udfordringer nu og i de kommende år, skriver universitetet på sin hjemmeside. Jes Søgaard har i 35 år forsket i sundhedstjeneste og især sundhedsøkonomi, og siden marts har han været ansat som chef for Kræftens Bekæmpelses afdeling ‘Dokumentation og Kvalitet’, hvor han skal arbejde for at dokumentere og forbedre kvaliteten i kræftpatienters forløb. Derudover...

Aarhus Universitet henter professor i sundhedsøkonomi
Skriv en kommentar
Jes Søgaard bliver professor i Aarhus
Skriv en kommentar
Ny professor forsker i brug og virkning af lægemidler Henrik Støvring er ny professor i statistik og farmakometri på Aarhus Universitets Institut for Biomedicin. Han undersøger bl.a. hvordan diverse lægemidler bruges af og virker på forskellige patientgrupper.
Skriv en kommentar
Lægemiddelstyrelsen henter ny direktør fra Aarhus Universitet 56-årige Lars Bo Nielsen, sundhedsdekan på Aarhus Universitet, bliver ny direktør i Lægemiddelstyrelsen. Han har første arbejdsdag 15. august.
Skriv en kommentarNy professor skal rådgive om samarbejde med biotek- og medicinalindustrien Finn Christoph Wiberg bliver adjungeret professor i translationel biomedicin på Aarhus Universitet.
Skriv en kommentar
Ekspert i præcisionsmedicin får doktorgrad Eigil Kjeldsen er ny doktor ved Aarhus Universitet.
Skriv en kommentarTo talentfulde kræftforskere får hver 11 mio. kr.
Skriv en kommentar
Forsker får 1,5 mio. kr. til udvikling af medicin mod Parkinson
Skriv en kommentarForskere vil forudsige den bedste behandling af blærekræft Forskere fra Aarhus Universitet får 15 mio. kr. fra Novo Nordisk Fonden.
Skriv en kommentar
Novo Nordisk Fonden giver 15 mio. kr. til forskning i tarmkræft To forskere har udviklet en blodbaseret målemetode, der kan afsløre, om der er tarmkræft-DNA i blodet hos patienter, der er blevet opereret for tarmkræft.
Skriv en kommentarDansk forsker vil forbedre medicinsk behandling af neurologiske sygdomme Professor Bente Vilsen fra Aarhus Universitet får støtte fra Lundbeckfonden til at udforske genetisk ændring af natrium-kalium-pumpens protein.
Skriv en kommentar