Resultatet af det 61. rådsmøde i Medicinrådet blev til fire lægemiddelanbefalinger og tre opdaterede lægemiddelrekommandationer. Som det første anbefaler Medicinrådet nu et tredje lægemiddel til behandling af mindre børn med muskelsvindsygdommen spinal muskelatrofi. Det drejer sig om lægemidlet Evrysdi (risdeplam), som Medicinrådet anbefaler som mulig standardbehandling til patienter med spinal muskelatrofi type 1 samt til børn under seks år med type 2 og 3. Efter Medicinrådets vurdering har rifluridin/tipiracil kun marginalt bedre effekt på sygdommen end lindrende standardbehandling, men kommer...

Pædiatere beder Folketinget om hjælp: »Det er efterhånden svært at se forældrene i øjnene« De to overlæger Allan Lund og Peter Born har haft foretræde for Folketingets Sundhedsudvalg for at lægge pres på Sundhedsministeriet, der stadig har Sundhedsstyrelsens anbefaling om indførelse af screening for SMA hos nyfødte under behandling.
Skriv en kommentar
Novartis-chef jubler: Spinraza-konkurrent godkendt af Medicinrådet til SMA-behandling Medicinrådet vurderer, at Novartis Gene Therapies lægemiddel Zolgensma er lige så godt som Biogens Spinraza til behandling mod SMA og anbefaler derfor midlet, selvom datagrundlaget er tyndt.
Skriv en kommentar
Novartis om Medicinrådets tvivl om kostbar genterapi: Intet tegn på, at effekt skulle aftage Medicinrådet har sat Novartis' satsning Zolgensma på udvidet clock-stop, fordi der ikke er tilstrækkelig evidens bag den sundhedsøkonomiske model. Det er dog lykkedes vores nabolande at lave samme model, siger Novartis-chef.
Skriv en kommentarNyt alternativ til Spinraza bliver også dyrt Novartis’ Spinraza-rival Zolgensma forventes at blive godkendt af EU til efteråret. Zolgensma er en mere skånsom behandling for patienten, men den er – ligesom Spinraza – en meget bekostelig affære.
Skriv en kommentarDanske Regioner: Vi lever op til det syvende princip Patienterstatningens afvisning af syv Spinraza-sager har fået flere aktører på banen med hård kritik af overholdelsen af det syvende princip for prioritering af medicin. Danske Regioner og Medicinrådet afviser.
Skriv en kommentar
Lif om Spinraza-afgørelse: Situationen er grænsende til grotesk Patienterstatningens afvisning af syv Spinraza-sager er ifølge Lægemiddelindustriforeningen et bevis på, at Medicinrådet har overskredet sine politisk udstukne rammer.
Skriv en kommentar
Dansk Folkeparti truer med at trække sin støtte til Medicinrådet Hvis lægerne ikke får mulighed for at fravige Medicinrådets anbefalinger og ordinere Spinraza, har systemet fejlet og rådet skal nedlægges, mener Dansk Folkeparti. »Så skal vi ikke have et Medicinråd,« siger DF’er.
Skriv en kommentar
Sundhedsminister: Regionerne skal lade læger bruge Spinraza-kattelem Regionerne må ikke stille sig i vejen for læger, der vil ordinere dyre lægemidler, som Medicinrådet har afvist at godkende som standardbehandling, siger sundhedsminister Ellen Trane Nørby (V).
Skriv en kommentarOverlæger fra fagudvalg kritiserer Medicinrådets fravalg af Spinraza Specialister fra fagudvalg kritiserer Medicinrådet for ikke at give dem frit talerum i deres vurdering af, hvorvidt Spinraza bør tilbydes som standardbehandling til muskelsvindstypen SMA.
Skriv en kommentar
Medicinrådet anbefaler forebyggende RSV-behandling til spædbørn i risiko Medicinrådet er på sit januarmøde kommet frem til otte nye anbefalinger og anbefaler blandt andet en forebyggende RSV-behandling til en bestemt gruppe spædbørn. Det er dog usikkert, om behandlingen kommer på det danske marked, oplyser rådet.
Skriv en kommentar
Efter otte år i spidsen siger Jørgen Schøler Kristensen farvel til Medicinrådet Næste år stopper Jørgen Schøler Kristensen som formand for Medicinrådet. Det har været et formandskab, som har været fyldt med godt samarbejde, til tider stort pres fra omgivelserne og en stor fornøjelse at være en del af, lyder det fra Jørgen Schøler Kristensen.
Skriv en kommentar