Stadig stigende krav fra myndighederne til sikkerheden ved ny medicin gør det sværere for medicinalindustrien at udvikle og få godkendt nye lægemiddeltyper, mener Tom Rönnlund, der er direktør for den skandinaviske del af det globale farmaanalyse- og rådgivningsfirma IMS Health.

Pædiatere beder Folketinget om hjælp: »Det er efterhånden svært at se forældrene i øjnene« De to overlæger Allan Lund og Peter Born har haft foretræde for Folketingets Sundhedsudvalg for at lægge pres på Sundhedsministeriet, der stadig har Sundhedsstyrelsens anbefaling om indførelse af screening for SMA hos nyfødte under behandling.
Skriv en kommentar
‘Strengt fortroligt’: Leo Pharma med hård kritik i rødglødende brev til Medicinrådet I et klassificeret brev giver det danske medicinalfirma Medicinrådet på puklen for at have lavet en elendig vurdering af eksem-midlet Adtralza.
Skriv en kommentar
Sundhedsøkonomer: Sådan får Medicinrådet styr på sagsbehandlingstiden To sundhedsøkonomer giver hvert deres bud på, hvordan Medicinrådet nedbringer sagsbehandlingstiden, der i 2020 i gennemsnit overskred grænsen med fem uger. Rådsformand mener ikke, at flere økonomiske midler nødvendigvis løser problemet.
Skriv en kommentar
Dyre lægemidler udfordrer Medicinrådet Medierne fokuserede sidste år igen på Medicinrådets afgrænsede anbefaling af Spiranza til den sjældne sygdom spinal muskelatrofi. Dyre lægemidler til sjældne sygdomme er generelt en udfordring, siger formand Jørgen Schøler Kristensen, men der er alligevel blevet anbefalet flere af dem de seneste par år.
1 kommentar