Farmaceuter fra Stege og Vordingborg apoteker giver kommunale medarbejdere undervisning i bedre medicinhåndtering.
Medicingennemgang fandt problemer hos 19 ud 20
Skriv en kommentar
Bølge af indbrud relaterer sig til populær slankemedicin: Københavnske apoteker opruster mod kriminelle Apotekere i udkanten af København udtrykker nu deres frustration over gentagne indbrud på deres apoteker – typisk rettet mod Ozempic og Wegovy. Som konsekvens har flere apoteker investeret hundredtusindvis af kroner i ekstra sikring for at beskytte deres butikker. Politiet holder øje med den mulige tendens.
Skriv en kommentar
Forsyningsproblemer håndteres gennem samarbejde Der findes ikke et quick fix, der på den korte bane kan løse de aktuelle problemer med mangel på visse lægemidler. Vi står over for en udfordring, der kræver tålmodighed og en udstrakt samarbejdsvilje.
Skriv en kommentar
Forskere kortlægger medicineringsfejl i sundhedsvæsenet Fra 2014 til 2018 blev der indrapporteret omkring 480.000 medicinrelaterede utilsigtede hændelser til Dansk Patientsikkerhedsdatabase. Forskere har gennemgået tallene og blandt andet identificeret, hvor mange gange det har ledt til alvorlige konsekvenser for patienter, og hvilke lægemidler der typisk er involveret.
Skriv en kommentarNye EU-regler mod forfalsket medicin
Skriv en kommentarDanske Patienter frygter fejl ved dosisdispenseret medicin
Skriv en kommentarDødsfald fører til undersøgelse af sclerosemiddel EMA iværksætter en gennemgang af sikkerheden ved Zinbryta, som anvendes til behandling af voksne med multipel sklerose med tilbagefald.
Skriv en kommentarPatienter på hospitaler udskrives ofte uden information om ny medicin
Skriv en kommentarEU-myndighed indleder gennemgang af sikkerhed ved epilepsimiddel
Skriv en kommentar