Flere patienter oplever vedvarende remission for kæmpecellearteritis, når de modtager en kombinationsbehandling bestående af lægemidlet RoActemra og en nedtrappende dosis steroider frem for blot at modtage steroidbehandlingen. Det viser fase-3-studiet, GiACTA, hvis resultater netop er blevet præsenteret på American College of Rheumatology (ACR) og Association for Rheumatology Health Professionals (ARHP) årlige møde i Washington. Studiet opnåede sit primære endepunkt ved, at vise, at 56 pct. af de patienter, som blev behandlet med RoActemra, opnåede steroid-fri sygdomsremission efter et år sammenlignet...

Danske forskere sår tvivl om brug af IL-6-hæmmere til gigtpatienter i immunterapi På baggrund af et nyt laboratorieforsøg bidrager forskere fra Aarhus Universitet med vigtig viden om, hvorfor immunterapier fremkalder gigtsygdom hos kræftpatienter. Resultaterne viser, at IL-6-hæmmere er irrelevant som behandling af de kræftsyge gigtpatienter.
Skriv en kommentar
Forsker fra Riget sagsøger medicinalfirma for fusk En seniorforsker ved Det Nordiske Cochrane Center under Rigshospitalet har sagsøgt medicinalfirmaet Roche i USA for milliarder. Han hævder, at firmaet bedrager USA's føderale regeringer ved fejlagtigt at hævde, at lægemiddelet Tamiflu er et effektivt middel, som kan afbøde en eventuel influenzapandemi. Roche afviser beskyldningerne.
Skriv en kommentar
Universitet og pharmavirksomhed vil samarbejde om startups DTU og Roche har indgået en aftale om samarbejde om forskning og startup-kultur i life science-sektoren.
Skriv en kommentarMiddel mod lungekræft viser igen lovende takter
Skriv en kommentarPerjeta forlænger livet hos patienter med brystkræft Kvinder med aggresiv brystkræft lever længere uden tilbagefald, når de får Perjeta i kombination med Herceptin og kemoterapi, viser nyt studie.
Skriv en kommentar
Dommerpanelet til Danmarks bedste kliniske forsøg og afprøvninger er nu klar Kåringen af Danmarks bedste kliniske forsøg og afprøvninger er et samarbejde bestående af flere organisationer, som alle er repræsenteret i dommerpanelet, der nu er på plads. Prisuddelingen hylder bidragene til klinisk forskning i Danmark.
Skriv en kommentar
Mennesker med ADHD dør tidligere: Eksperter efterlyser bedre behandling Der er flere års forskel på, hvor lang tid kvinder og mænd i snit lever, alt efter om de har ADHD eller ej, viser et britisk studie. Det er ikke overraskende, lyder det fra to psykiatere, der peger på, at der er brug for bedre opsporing, diagnosticering og medicinsk behandling.
Skriv en kommentar
Professorer: Sundhedsdatastyrelsens nye prispolitik gør Danmark dummere Høje priser for at få adgang til data får forskningsenhed på Syddansk Universitet til at stoppe med at opdatere data, og til at begrænse nye forskningsprojekter. Det mener Anton Pottegård, professor på SDU.
Skriv en kommentar
Nu begynder sidste fase af verdens største kliniske forsøg Arbejdet med at vaccinere deltagere til sidste fase af Danflu-forsøget er i gang. Det går ‘fantastisk’, lyder det fra professor Tor Biering-Sørensen, som fortæller, at studiet kan fortsætte trods Datatilsynets udmelding i foråret, der satte en stopper for andre registerstudier.
Skriv en kommentar
Startup vil bygge bro mellem patienter og medicinalselskaber Der skal være mere fokus på deltagernes perspektiv i kliniske forsøg, mener Sofie Gro Søndergaard og Louisa Channouf Jacobsen. De har stiftet virksomheden Quotes Health, hvor de blandt andet vil hjælpe medicinalselskaber med at fastholde og forbedre forhold for forsøgsdeltagere.
Skriv en kommentar
Behandling af kvinder med livmoderkræft med dostarlimab er uafhængig af dMMR-status RUBY-studiet, hvor kvinder med livmoderkræft er blevet behandlet med immunterapien dostarlimab, bliver ved med at kaste positive resultater af sig. Nu viser en ny posthoc-analyse af data fra studiet, at effekten af behandlingen er lige god hos kvinder med muteret eller methyleret dMMR.
Skriv en kommentar