Dansk Selskab for Almen Medicin sætter gang i arbejdet med at udarbejde klinisk vejledning om behandling af hjerte-kar-sygdomme, der skal sætte fokus på over- og underbehandling.
DSAM har opdateret klinisk vejledning for KOL Ny klinisk vejledning for behandling af KOL i almen praksis adskiller sig i enkelte detaljer fra vejledning fra RADS.
Skriv en kommentarPraktiserende læger forveksler Gardasil med MFR-vaccine
Skriv en kommentarSkiftende medicintilskud har ingen effekt på patienters sundhed
Skriv en kommentar
Frustreret praksislæge: Lægemidler i restordre er fortsat et stort problem Den populære blodtryksmedicin Centyl har de seneste måneder været stort set umulig at opdrive på det danske marked. Som konsekvens er alle vanddrivende midler af typen thiazid havnet i restordre én efter én. Til stor frustration for læger i almen praksis.
Skriv en kommentarLæger kan bedre holde øje med udskrivning af antibiotika og afhængighedsskabende medicin
Skriv en kommentarFaglige selskab klar med vejledning om hpv-vaccine
Skriv en kommentarRapport: DAMD-sag satte brat stopper for positiv udvikling for data i praksis
Skriv en kommentar