Når Medicinrådet vælger at sige nej til at anbefale lægemidlet Spinraza, kan det få konsekvenser for mange andre patienter med sjældne sygdomme. Det mener Lisbeth Koed Doktor, der formand for Muskelsvindfonden. »Medicinrådet vurderer medicin ud fra dens effekt, pris og eksisterende behandling, men tager ikke højde for, at ny medicin til små diagnosegruppe som oftest vil være dyrere. Medicinalvirksomhederne skal have dækket deres omkostninger til produktionsudgifter og udviklingen af medicinen, men når det drejer sig om sjældne diagnoser, er der...

Medicinrådet siger fortsat nej til Spinraza Nyt tilbud fra Biogen frister ikke Medicinrådet, der fastholder, at prisen på Spinraza er for høj i forhold til den dokumenterede effekt.
Skriv en kommentarMedicinrådet kommer med seks nye anbefalinger Der er kommet seks nye anbefalinger fra Medicinrådet på områder som kronisk nyrekræft og kronisk myeloid leukæmi. Rådet er desuden kommet med en ny medicinanbefaling til muskelsvind og et nyt klinisk sammenligningsgrundlag.
Skriv en kommentar
Pædiatere beder Folketinget om hjælp: »Det er efterhånden svært at se forældrene i øjnene« De to overlæger Allan Lund og Peter Born har haft foretræde for Folketingets Sundhedsudvalg for at lægge pres på Sundhedsministeriet, der stadig har Sundhedsstyrelsens anbefaling om indførelse af screening for SMA hos nyfødte under behandling.
Skriv en kommentarMedicinpriser reduceret mere end 60 pct. for at komme på det kinesiske marked
Skriv en kommentar
Nu udvider briterne patientgruppen til Spinraza: »Danmark har valgt at gå enegang« Danmarks restriktive tilgang til behandlingen mod SMA har gjort det svært at få adgang til andre landes data om behandlingen, fortæller Peter Born, overlæge på BørneUngeklinikken på Rigshospitalet og medlem af fagudvalget for SMA. Han mener, at en betinget godkendelse af Spinraza ville være en god fremgangsmåde.
Skriv en kommentar
Novartis-chef jubler: Spinraza-konkurrent godkendt af Medicinrådet til SMA-behandling Medicinrådet vurderer, at Novartis Gene Therapies lægemiddel Zolgensma er lige så godt som Biogens Spinraza til behandling mod SMA og anbefaler derfor midlet, selvom datagrundlaget er tyndt.
Skriv en kommentar
Novartis langer ud efter Medicinrådet: Zolgensma og Spinraza er ikke ligeværdige Det har skabt stor ærgrelse hos Novartis Gene Therapies, at Medicinrådet på gårsdagens rådsmøde betegnede Zolgensma og Biogens Spinraza som værende lige gode. Firmaet mener, at Zolgensma har en bedre effekt, samt at engangsbehandlingen sparer patienterne for kronisk behandling.
Skriv en kommentar