Ny vækstplan for sundheds- og velfærdsområdet indeholder initiativer, som skal gøre det mere attraktivt at udføre klinisk forskning i Danmark.
Antallet af kliniske forsøg fortsætter med at falde
Skriv en kommentar
Efter stop af kliniske forsøg: Minister undersøger løsninger Der bliver arbejdet på at finde en løsning, så forskere kan fortsætte med at bruge registerdata til kliniske forsøg af godkendte lægemidler, oplyser indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde (V). Datatilsynet beklager forløbet i nyt brev.
Skriv en kommentar
Ny analyse: Life science-industrien brager frem, men halter bagud på startups Det går godt for life science-industrien i Danmark, viser en ny analyse. Dog er Danmark bagud, når det kommer til overgangen mellem forskning og kommercialisering. Forskning og erhvervsliv skal forbindes bedre, lyder det fra forsknings- og uddannelsesminister Christina Egelund (M).
Skriv en kommentarTEVA på anklagebænken i USA
Skriv en kommentarHøje udgifter kan tvinge Roche til at droppe studier i Danmark
Skriv en kommentarLif glæder sig over erhvervsudspil
Skriv en kommentar
Regeringen vil forlænge skattelettelse til udenlandske forskere Erhvervsminister ønsker, at højtuddannede udlændinge skal have mulighed for at betale en lavere skat i syv år mod i øjeblikket i fem år.
Skriv en kommentar