


Afgående MSD-chef: »Det har været et konstant samtaleemne i industrien« I et afskedsinterview med Dagens Pharma fortæller Catherine Williams om sine største læringer som landechef i Danmark. På godt og på ondt. Bureaukratisk bøvl med lange sagsbehandlingstider har været den største barriere, fortæller hun.
Skriv en kommentar
Julie Brooker vender tilbage til Lifs bestyrelse: Medicinrådets mange afvisninger står for skud Efter mere end to årtier i pharmaindustrien arbejder Julie Brooker, landechef for Janssen, stadig for at forbedre branchens rammevilkår. Nu genindtræder hun i Lifs bestyrelse med en ambition om at forbedre adgangen til markedet.
Skriv en kommentarDansker i front for Boehringer Ingelheim
Skriv en kommentarHenriette Wennicke er ny CFO ved Zealand Pharma
Skriv en kommentarPharmadanmark får ny formand
Skriv en kommentarTidligere sygehusapoteker Lars Nielsen bliver udvalgsformand i Medicinrådet
Skriv en kommentar
Ny professor i farmakologi fokuserer på gravide og børn Jon Trærup Andersen bliver Danmarks første professor i farmakologi med særligt fokus på medicin til gravide, ammende og børn ved Københavns Universitet.
Skriv en kommentarNovo Nordisks danske landechef får nyt job
Skriv en kommentar
Region Midtjylland konstituerer Medicinrådsformand som koncerndirektør Efter Ole Thomsens exit i kølvandet på amputationssagen har Region Midtjylland konstitueret to nye koncerndirektører. Der er tale om formand for Medicinrådet og lægefaglig direktør på Aarhus Universitetshospital Jørgen Schøler Kristensen og vicedirektør i Sundhedsplanlægning Rikke Skou Jensen.
Skriv en kommentarSygehusapoteker udpeger nyt medlem af Medicinrådet
Skriv en kommentar