EMA siger god for den første interferonfrie behandling af hepatis C.
EMA anbefaler nye kombinationsbehandlinger til kronisk hepatitis C
Skriv en kommentarFlere nye midler mod hepatitis får grønt lys fra EMA
Skriv en kommentarGilead får godkendt kombinationsmiddel mod hepatitis
Skriv en kommentarNICE anbefaler middel mod hepatitis
Skriv en kommentarEMA åbner for brug af hepatitismiddel til patienter med særlige behov
Skriv en kommentarFDA godkender nyt hepatitis-middel
Skriv en kommentarEMA åbner for brug af ikke-godkendt hepatitismiddel i særlige tilfælde
Skriv en kommentar
CHMP kommer med otte anbefalinger i januar Otte nye lægemidler og vacciner bliver anbefalet at få grønt lys til at komme på det europæiske marked af komitéen CHMP, der hører under Det Europæiske Lægemiddelagentur.
Skriv en kommentar
EMA slutter året med 17 nye anbefalinger EMA anbefaler ny medicin til alt fra atopisk eksem og lungesygdom. Derudover har agenturet vurderet, om indikationen til Mounjaro skal udvides og trukket et lægemiddel tilbage fra det europæiske marked.
Skriv en kommentar
Her er sommerens anbefalinger fra EMA-komité 24 nye lægemidler har fået en anbefaling fra CHMP, som hører under Det Europæiske Lægemiddelagentur, hen over sommeren. Mens Eisai og Biogen fik nej til en anbefaling af selskabernes Alzheimersbehandling.
Skriv en kommentar
EMA vender tommelfingeren opad til 12 nye lægemidler Komiteen for lægemidler til brug i mennesker under det europæiske lægemiddelagentur, EMA, anbefalede på det seneste møde godkendelse af 12 nye lægemidler. Blandt dem er tre biosimilære lægemidler og tre generiske lægemidler.
Skriv en kommentar