Henrik Ib Jørgensen, Muskelsvindfondens direktør
»Det eneste positive, vi kan sige om den her sag, er, at der er lagt op til genforhandlinger,« siger direktør i Muskelsvindfonden, Henrik Ib Jørgensen.Foto: Muskelsvindfonden

Muskelsvindfonden: Både Medicinrådet og industrien bærer et ansvar for, at der ikke er indgået en aftale Medicinrådet har endnu en gang afvist at anbefale lægemidler til behandling af personer med spinal muskelatrofi. Det efterlader stor skuffelse i Muskelsvindfonden, hos Roche, som står bag et lægemiddel til personer med spinal muskelatrofi, og hos Medicinrådets formandskab.

Prøv Dagens Pharma gratis i fire uger.

Tilmeld dig og få gratis adgang til alle artikler på Dagens Pharma i fire uger. Du modtager også nyhedsbrevet, med de seneste nyheder og historier fra pharmabranchen, fire gange ugentligt (mandag-torsdag). Prøveabonnementet er helt uforpligtende og udløber automatisk efter prøveperiodens udløb.

  • Hidden
  • Dette felt er til validering og bør ikke ændres.