Novo Nordisk Fonden henter endnu en chef på Rigshospitalet. Fonden ansætter cand.scient.pol. Ulrik Meyer som ny projektchef. Ulrik Meyer kommer fra en stilling som direktør for Abdominalcentret ved Rigshospitalet, hvor han siden 2009 har været øverste ansvarlige for centrets ni klinikker. Han følger dermed efter Rigshospitalet lægelige direktør Jannik Hilsted, der tidligere er ansat som Chief Medical Officer hos Novo Nordisk Fonden. Begge begynder i deres nye stillinger fra 1. november, og de skal arbejde i en afdeling, der får...

Nyt formandskab i Medicinrådet: Vi kommer til at se ind i længere sagsbehandlingstider den kommende tid Sagspukkel, opfølgning på anbefalinger og nye opgaver inden for almen praksis. Det er nogle af de ting, som kommer til at fylde hos det nye formandskab for Medicinrådet, fortæller Birgitte Klindt Poulsen og Jannick Brennum, som bliver forperson og næstforperson for rådet næste år.
Skriv en kommentar
Rigets innovationschef med fortid i konsulentbranchen: Hvis der er for megen varm luft, får du smækket nogle døre i hovedet Uden et tydeligt link til konkrete udfordringer og behov kan arbejdet med innovation i hospitalsverdenen let blive set som en varmluftsindustri. »Men hvis det, du kommer med, til gengæld er tydeligt rettet mod et klart, klinisk behov omkring patientbehandlingen, eller nogle af de andre udfordringer vi har, så bliver der lyttet« lyder det fra Rune Holdt, innovationschef på Rigshospitalet.
Skriv en kommentar
Christine Antorini bliver direktør for Novo Nordisk Fondens nye læringscenter Forhenværende undervisningsminister Christine Antorini (S) bliver direktør for LIFE, et nyt læringscenter inden for naturvidenskabelige fag, der er finansieret af Novo Nordisk Fonden.
Skriv en kommentar
Lars Rebien Sørensen bliver ny formand for Novo Nordisk Fonden Lars Rebien Sørensen bliver ny bestyrelsesformand i Novo Nordisk Fonden med effekt fra 1. juli 2018.
Skriv en kommentarForskere vil forudsige den bedste behandling af blærekræft Forskere fra Aarhus Universitet får 15 mio. kr. fra Novo Nordisk Fonden.
Skriv en kommentarLars Rebien Sørensen træder ind i Novo Nordisk Fondens bestyrelse
Skriv en kommentar
Fase 1-enheden på Rigshospitalet får ny chef Rigshospitalet har fundet en afløser for Ulrik Lassen, der 1. februar i år forlader chefstolen til fordel for en stilling som klinikchef for Onkologisk Klinik på Rigshospitalet
Skriv en kommentarNovo-fond giver 300 mio. kr. til lægemiddel-forskning Fem forskningsprojekter inden for antibiotikaresistens og udvikling af bedre lægemidler får støtte fra Novo Nordisk Fonden.
Skriv en kommentarMedicinrådet ansætter direktør Det nye Medicinråds to formænd, Jørgen Schøler Kristensen og Steen Werner Hansen, har ansat Torben Klein som direktør for sekretariatet i Medicinrådet.
Skriv en kommentar
Professor skifter fra Rigshospitalet til AstraZeneca
Skriv en kommentar
Prestigefyldt pris på 10 mio. kr. gives for første gang til dansk forsker
Skriv en kommentar