Salg af seruminstituttets vaccineproduktioner er blevet en del af forhandlinger om finansloven. Venstre vil bruge pengene til at finansiere motervej. S og SF har tidligere overvejet at droppe den statslige lægemiddelproduktion.

Statsrevisorerne kritiserer Sundhedsministeriet for ‘væsentlige regelbrud’ Sundhedsministeriet og flere af ministeriets styrelser herunder SSI og Lægemiddelstyrelsen modtager kritik i en ny beretning fra Rigsrevisionen.
Skriv en kommentarSanofi: Coronavaccine skal koste 75 kr.
Skriv en kommentarTrumps budget indeholder ingen angreb på medicinpriser
Skriv en kommentarMinister: Salg af vaccinefabrik til lavpris skyldes dårlig økonomi
Skriv en kommentarLæger uden Grænser går til angreb på Gileads patent
Skriv en kommentarStatens Serum Institut fik 500 mio. kr. til at dække underskud
Skriv en kommentarMedie: Staten solgte vaccineproduktion for billigt
Skriv en kommentar
Langvarig vaccinekontrakt undrer politiker Køber af Statens Serum Instituts vaccinefabrik skal levere vaccine til danske børn i mere end to år.
Skriv en kommentarSalget af statens vaccineproduktion er gennemført Vaccineproduktion fortsætter på Statens Serum Instituts grund i København efter frasalg. Levering af vacciner sendes i udbud i første halvår af 2017.
Skriv en kommentar
EU-kommisær vil offentliggøre medicinpriser
Skriv en kommentar