Lars Arendt-Nielsen får anerkendelse for mange års utrættelig indsats til gavn for kroniske smertepatienter.
Forsker vil dæmpe mavesmerter uden medicin Aalborg-forsker bruge nervestimulering i stedet for smertestillende medicin.
Skriv en kommentarDanske smerteforskere får millioner fra japansk fond
Skriv en kommentar
Aalborg får ny professor i diabetes Niels Ejskjær er ansat som klinisk professor og specialeansvarlig overlæge på Aalborg Universitetshospital.
Skriv en kommentarNy sektionsleder på farmakologisk institut
Skriv en kommentar
Forskertalent hædres for projekt om lægemidler og smertelindring ved kræft
Skriv en kommentar
Ny forskning giver håb om bedre smertelindring
Skriv en kommentarSmerteforsker modtager amerikansk pris
Skriv en kommentarForsker får støtte til at forbedre medicins virkning
Skriv en kommentar
Lars Fruergaard Jørgensen stopper i Novo Nordisk Markedsudfordringer, aktiekursfald og et ønske fra Novo Nordisk Fonden om at finde en ny topchef koster Novo Nordisks direktør gennem otte år jobbet som leder for Danmarks største erhvervsvirksomhed.
Skriv en kommentar
Danske forskere bag opdagelsen af GLP-1 og udviklingen af vægtabslægemidler vinder ‘Breakthrough Prize’ To danske forskere vinder den eftertragtede 'Breakthrough Prize' for deres forskning, der har banet vejen for udviklingen af blandt andet det verdensomspændende slankemiddel Wegovy og diabetes-lægemidlet Ozempic.
Skriv en kommentar
MSD Danmark får ny landedirektør Søren Granhøj Pedersen bliver ny direktør for MSD i Danmark og Island. Han kommer fra en rolle i MSDs globale organisation og har desuden en baggrund i Novo Nordisk.
Skriv en kommentar