Ofte bliver får patienter med svækket immunforsvar ordineret dyr medicin mod svamp, selvom de i virkeligheden ikke har gavn af den, men til gengæld risikerer at få bivirkninger til følge. Samtidig bliver svampene i stigende grad resistente over for lægemidlerne. Det skriver Rigshospitalets personaleblad IndenRigs (pdf). Hospitalet har derfor igangsat et nyt svampe-stewardship, der skal være med til at holde snor i forbruget af svampemidler og bremse udviklingen af multiresistente svampe. Derudover forventer Rigshospitalet, at projektet kan give besparelserfor millioner i medicinbudgettet alene i...

Efter et år er samarbejdet mellem Riget og medicinalgigant ved at finde sin form: »Vores partnerskab skal gerne være med til at løfte de store udfordringer« Det har taget tid at finde en fælles forståelse i samarbejdet mellem Rigshospitalet og Johnson & Johnson og Janssen. Men nu er formen ved at være på plads, og de første forskningsresultater fra konstellationen er snart på vej.
Skriv en kommentar
Stort danskledet studie på ASCO: Voldsom forbedring i behandling af livmoderkræft Tillæg af dostarlimab til standardbehandling ved livmoderkræft giver markant forbedret progressionsfri overlevelse og overlevelse. Specielt patienter med højt udtryk af dMMR ser ud til at have gavn af behandlingen. Dette bliver den nye standard inden for kort tid, siger den danske overlæge og ledende forsker bag studiet, der er præsenteret på ASCO.
Skriv en kommentar
ASH-højdepunkt understreger vigtigheden i at dykke ned i detaljerne af kliniske forsøg ALPINE-studiet med BTK-hæmmeren zanubritinib som behandling til patienter med leukæmi viste lovende resultater på den årlige kongres for American Society of Hematology. Men det er vigtigt, at man går ned i studiets detaljer for helt at forstå resultatet, siger overlæge Carsten Niemann.
Skriv en kommentar
Kasseret behandling mod delir øger overlevelsen blandt intensivpatienter Haloperidol har været på markedet som behandling til patienter med delir i flere årtier, men i de seneste år har mange intensivafdelinger erstattet lægemidlet med nyere anden generations antipsykotika. Nu viser ny dansk forskning, at Haloperidol bør beholde sin plads i behandlingen af delir på intensivafdelinger verden over, for lægemidlet er forbundet med øget overlevelse blandt patienter.
Skriv en kommentarRiget med CAR-T-forsøg
Skriv en kommentar
Professor: GSK i front i kapløbet om en RSV-vaccine Verdens største medicinalfirmaer har kastet sig ind i kampen om udviklingen af en vaccine mod RSV. Længst i processen står britiske GSK. Selvom der endnu ikke findes forebyggende behandling mod luftvejsinfektionen, er det usikkert, om danske myndigheder udbyde vaccinen, vurderer infektionsmediciner Jan Gerstoft.
Skriv en kommentarPiger på HPV-klinikker har ofte haft infektioner lige før eller lige efter vaccinering Især behandlingskrævende infektioner lige inden eller lige efter HPV-vaccination har sendt piger og kvinder i retning af HPV-klinikkerne. Forsker siger, at det giver stof til eftertanke i forhold til det danske vaccinationsprogram, hvor vi skal passe på ikke at forveksle forskellige mulige årsager til symptomer på bivirkninger efter vaccinering.
Skriv en kommentar
Trods massiv efterspørgsel på influenzavacciner: SSI fastholder 75 pct.’s målsætning Både Statens Serum Institut, Danske Lægers Vaccinations Service og Danmarks Apotekerforening melder om stor interesse fra danskerne for at lade sig vaccinere mod influenza. Målet er stadig at vaccinere 75 pct. af risikogruppen og 75 pct. af sundhedspersonalet.
Skriv en kommentar
National tværfaglig gruppe har sikret remdesivir til patienter med COVID-19 Et hurtigt etableret, nationalt multidisciplinært team har med succes sikret, at alle danske COVID-19-patienter, der opfyldte kriterierne for remdesivir-behandling, har fået behandlingen. Medicinen er indtil videre stillet gratis til rådighed af producenten, Gilead.
Skriv en kommentarEbolamedicin viser effekt på coronavirus
Skriv en kommentar