Seks forskellige former for diabetesmedicin i tabletform er under udvikling Novos forskningsafdeling.

Adam Steensberg: »Vi har aldrig stået så stærkt« Zealand Pharma, som fylder 25 år i efteråret, har siden foråret 2022 været igennem en større strategiændring. Selskabet satser hårdt på at komme ind på markedet for overvægt, og så har virksomheden en ‘juvel’, som administrerende direktør Adam Steensberg spår kan føre selskabet langt.
Skriv en kommentarDiabetesmiddel reducerer risikoen for alvorlig hjertesygdom
Skriv en kommentarNovo Nordisk køber to biotekfirmaer
Skriv en kommentarNovo Nordisk opgiver ny behandling af type 1-diabetes
Skriv en kommentarNyt produkt skal gøre det enklere at bruge insulinpumpe
Skriv en kommentarNovo vil inddrage storbyer i kamp mod diabetes
Skriv en kommentarNovo Nordisk tilbagekalder insulinpenne
Skriv en kommentar
Det store overblik: Her er de internationale højdepunkter fra EASD Den årlige kongres for European Association for the Study of Diabetes er netop slut, og vi tager her et blik på det mest interessante, som forskere fra hele verden havde med til Hamborg. Der var både store studier om behandling af type 1- og type 2-diabetes.
Skriv en kommentar
Hypet fedmemiddel virker også på børn Wegovy er den nye, lysende stjerne på himlen for medicinsk behandling af svær overvægt. Et nyt studie viser, at midlet også har god effekt på børn. Det må meget gerne komme ned i vores værktøjskasse, men det bør ikke bruges til alle og kan ikke stå alene, siger forsker.
Skriv en kommentarNovo udvider direktionen
Skriv en kommentarNyt vækstteam skal styrke dansk medicinalindustri
Skriv en kommentar