KRIS blåstempler ny behandling til brystkræftpatienter

En kombination af pertuzumab (Perjeta), trastuzumab (Herceptin) og kemoterapi til behandling af nogle typer brystkræft, giver god effekt og kan anbefales, konkluderer KRIS, efter at rådet har behandlet en ansøgning fra Danish Breast Cancer Cooperativ Group (DBCG).

Den dokumentation, DBCG har indsendt, viser, at kombinationen med pertuzumab giver god effekt som neoadjuverende behandling af

  • voksne patienter med HER2-positiv
  • lokalt avanceret eller inflammatorisk brystkræft
  • brystkræft på et tidligt stadie med høj risiko for tilbagefald

KRIS bemærker dog, at den indsendte dokumentation kun er baseret på fase-2 studier, hvoraf det ene er ukontrolleret.

Derfor har rådsmedlemmerne brug for at få uddybet et par forhold.

Blandt andet vil KRIS have præciseret, hvilke patienter i tidligt stadie og med høj risiko for tilbagefald, der er kandidater til kombi-behandlingen bestående af pertuzumab, trastuzumab og kemoterapi.

Desuden skal ansøgeren registrere anvendelsen af behandlingen og give en opfølgning til KRIS om to år.

Med de forbehold anbefaler KRIS, at Rådet for Anvendelse af Dyr Sygehusmedicin (RADS) føjer kombinationsbehandlingen med pertuzumab til behandlingsvejledningen for brystkræft.

For resultaterne af de to vedlagte fase-2 studier viser et signifikant højere patologisk komplet respons (PCR) for patienter, der fik behandlingen:

  • 17 pct. flere fik fjernet alle invasive kræftceller i brystet, når de blev opereret .
  • Knap dobbelt så mange fik fjernet alle invasive kræftceller både i brystet og i lokale lymfeknuder under operationen.
  • Blandt patienter, der efter planen skulle have fjernet hele brystet, blev brystbevarende operation mulig for mellem 17 og 27 procent, når de fik pertuzumab i kombination med trastuzumab og kemoterapi.

Skriv kommentar