Glivec har en anti-inflammatorisk virkning og kan derfor bremse sklerose-symptomer.
FDA godkender ny behandling til multiple sklerose
Skriv en kommentarLeukæmipræparat kan finde ny anvendelse mod tarmkræft
Skriv en kommentarForskere finder kønsforskel hos sklerosepatienter
Skriv en kommentarNy metode kan hjælpe kræftpatienter til at droppe medicin
Skriv en kommentarForskere afprøver immunterapi mod sklerose
Skriv en kommentarTuberkulosevaccine hæmmer udvikling af sklerose
Skriv en kommentarSklerosepatienters immunsystem nulstilles
Skriv en kommentar
Topnyhed fra nyrekongres: Kombinationsbehandling med SGLT2-hæmmer og finerenon er bedre, end når de gives hver for sig I det første randomiserede forsøg af sin slags kan forskere i NEJM-studie vise, at kombinationen af behandling af patienter med type 2-diabetes og kronisk nyresygdom med en SGLT2-hæmmer og finerenon er bedre end de to behandlinger hver for sig. Det er vigtigt, at patienterne får den ekstra effekt, siger en af forskerne bag studiet, overlæge og professor Peter Rossing.
Skriv en kommentar
Mange store højdepunkter på ASCO 2025 ASCOs årlige kongres bød på resultater fra flere store kliniske fase 3-studier. Særligt interessante var resultaterne fra store kliniske studier med behandlinger til patienter med brystkræft, lungekræft og kræft i mavesækken.
Skriv en kommentar
Danske forskere udvikler plastre til behandling af psoriasis: Interessen er meget stor Forskere fra Københavns Universitet arbejder på at udvikle plastre til behandling af plaque-psoriasis. Nu vil de have industrien med på vognen, så plastrene kan komme ud til patienterne. Vi kan mærke, at interessen fra patienternes side er meget stor, siger lektor Andrea Heinz.
Skriv en kommentar
Danske forskere bag opdagelsen af GLP-1 og udviklingen af vægtabslægemidler vinder ‘Breakthrough Prize’ To danske forskere vinder den eftertragtede 'Breakthrough Prize' for deres forskning, der har banet vejen for udviklingen af blandt andet det verdensomspændende slankemiddel Wegovy og diabetes-lægemidlet Ozempic.
Skriv en kommentar