EU-kommisær vil offentliggøre medicinpriser

Offentliggørelse af medicinpriser samt etablering af nye partnerskaber mellem medicinalvirksomheder og medlemslande er en forudsætning for fremadrettet at kunne sikre adgang til nye lægemidler uden at ødelægge virksomhedernes mulighed for innovation.

Det slog EUs sundhedskommisær Vytenis Andriukaitis fast i sin tale ved European Health Forum Gastein for nylig.

»De pågående diskussioner i ekspertgruppen for sikker og rettidig adgang til medicin demonstrerer, at patienters adgang til innovative lægemidler ikke kun afhænger af optimering og autorisations-procedurer men også i høj grad afhænger af teknologiudvikling, prissætning samt beslutninger om størrelsen af refusion,« sagde Vytenis Andriukaitis, hvorefter han pointerede, at det i hans øjne ville være godt at have transparente prislister i hvert medlemsland, således at alle har det fulde billede af, hvad lægemidler koster i Europa.

Han opfordrede til at gøre op med princippet om at holde prissætningen som en kommerciel hemmelighed, da den tilgang er kilde til en masse mistillid i samfundet.

»Spørgsmålet om prioritering af lægemidler skaber en masse spændinger i samfundet. Det er en negativ trend for os alle, og det bliver endnu værre, fordi finansieringen af hele sundhedsstyrelsen er baseret på solidaritet. Vi bør alle vide, hvor store udgiften er, hvad pengene går til og hvordan udgifterne vil blive kompenseret,« lød hans argument.

Under talen annoncerede han at have nedsat flere arbejdsgrupper til at udvikle nye finansielle modeller, som i stedet for at opmuntre til hurtig indtjening på nye lægemidler lægger op til, at der i højere grad bliver fokuseret på at udvikle mere effektfulde lægemidler, der forbedrer patienternes helbred på den lange bane.

Skriv kommentar