Sundhedsordførere giver lovforslag med medicinlagre lunken modtagelse

Flere sundhedsordførere forholdt sig afventende under førstebehandlingen af et nyt lovforslag, som vil indføre medicinlagre. Det er positivt, mener Anton Pottegård, klinisk farmaceut og professor ved SDU, som bl.a. frygter, at lovforslaget vil forringe det danske medicinmarked.

Annonce

Medicinrådet har sat barren højt for ny kræftmedicin

Selvom de kliniske data er de samme, afviser Medicinrådet flere nye kræftlægemidler end myndighederne i andre lande. Det virker langt fra overbevisende, at der er så store forskelle på rådets vurderinger sammenlignet med andre lande, skriver Finn Ziegler, direktør i VAPOS Consulting.

Medie: Stor forskel på adgang til ny kræftbehandling

Der er stor forskel på, om patienter får ja til at blive behandlet for kræft med ny medicin, som ikke er anbefalet som standardbehandling, afhængigt af hvor i landet de bor.

Det skriver Jyllands-Posten med henvisning til et notat fra Danske Regioner. Ni ud af ti patienter i Region Nordjylland har f.eks. siden 2020 fået ja til at blive behandlet med ny kræftmedicin. I Region Hovedstaden og Midtjylland er det derimod ca. seks ud af ti af patienterne, som har fået ja.

Kilde: Jyllands-Posten

Studie kortlægger brugere af populær diabetesmedicin

Der er sket en kraftig stigning i antallet af personer, som bliver behandlet med den populære diabetesmedicin Ozempic. Det viser en undersøgelse, som Aarhus Universitet og Syddansk Universitet står bag.

Den viser, at hver tredje, som begyndte at blive behandlet med Ozempic i 2022, ikke havde diabetes. Undersøgelsen er baseret på data fra sundhedsregistre i perioden fra januar 2018 til december 2023. Resultaterne er publiceret i Clinical Epidemiology.

Kilde: Aarhus Universitet

Medicinrådet indplacerer nye lægemidler til tre sygdomme

Medicinrådet har indplaceret nye lægemidler direkte i tre behandlingsvejledninger. Det skriver rådet i en pressemeddelelse. Lægemidlet Eylea (aflibercept) på otte mg er blevet indplaceret til at behandle øjensygdommen våd AMD og diabetisk makulaødem.

Derudover er Velsipity (etrasimod) indplaceret i behandlingsvejledningen for colitis ulcerosa. Lægemidlerne er dog først anbefalet, når lægemiddelrekommandationerne er offentliggjort.

Kilde: Medicinrådet

Annonce

Ny lov vil styrke apotekernes rolle i sundhedssektoren

En ny apotekerlov forventes vedtaget i denne måned. Med den får landets apoteker bedre muligheder for at løse nye opgaver og aflaste andre dele af sundhedssektoren, som er under pres. Men den lægger også op til en risiko for skæv omfordeling, skriver Jesper Gulev Larsen, formand for Danmarks Apotekerforening.

Der er opstået en fejl, feedet er sandsynligvis nede. Prøv igen senere.

Flere job