Annonce

Orifarm rykker over 100 stillinger ud af Danmark

Medicinalselskabet og parallelimportør Orifarm har orienteret sine medarbejdere om, at i forbindelse med en rokade, vil flere stillinger rykkes ud af Danmark. Orifarm bekræfter over for Fyens Stiftstidende, at op til cirka 140 medarbejdere vil blive berørt – størstedelen i Danmark. Det skriver Fyens Stiftstidende. 

Omprioriteringen skyldes, at farmaceutvirksomheden med base i Odense skal styrke sin fremtidige konkurrenceevne, oplyser Orifarm.

Kilde: Fyens Stiftstidende

Positive resultater af ny behandling for underlivskræft

Den dansk-hollandske medicinalkoncern Genmab har præsenteret deldata fra et fase 1/2 studie af Rinatabart Sesutecan til behandling af kræft i æggestokkene og underlivet, skriver Medwatch. Det fremgår af en meddelelse til fondsbørsen mandag aften. Data fra studiet 

viser, at 55,6 pct. af patienterne oplevede en målbar forbedring af deres sygdom efter behandling. 

Efter 48 ugers forløb med behandling hver tredje uge, var det kun én ud af ti patienter, der oplevede fornyet sygdomsprogression.

Kilde: MedWatch

Europæisk projekt vil fjerne falske sundhedsnyheder med fokus på muskuloskeletale smerter på nettet

Det europæiske projekt Digi4MSK fokuserer på at forbedre muskuloskeletal sundhed ved at sørge for at styrke de digitale sundhedsressourcer på området. Det skal gøres gennem en innovativ kommunikation, som skal fremme egen håndtering og forbedre muskuloskeletal sundhed. Det skriver EUs Agentur for Kommunikation og Formidling af Europæiske Projekter (irudieu).

Projektet støttes af flere akademiske og teknologiske institutioner heriblandt Aalborg Universitet.

Kilde: irudieu

Lægelig direktør er nyt medlem af Medicinrådet

Region Syddanmark har udpeget Peter Sørensen som nyt medlem af Medicinrådet.

Peter Sørensen er til daglig lægelig direktør på Sygehus Sønderjylland og uddannet speciallæge i onkologi. 14 ud af Medicinrådets 18 medlemmer har lægefaglig baggrund.

Kilde: Medicinrådet

Annonce