Annonce

Danske medicinalvirksomheder risikerer ny USA-told

Amerikanske myndigheder overvejer at indføre told på europæisk medicin, og det kan få konsekvenser for danske selskaber som Novo Nordisk, Lundbeck og Leo Pharma. Det skriver MedWatch.

Tidligere har medicinalindustrien været undtaget i handelsstriden mellem EU og USA, men en ny undersøgelse kan føre til ændringer. Ifølge konsulenthuset EY bør virksomhederne forberede sig på mulige forhindringer i eksporten i løbet af de næste seks måneder.

Kilde: MedWatch

Regionernes medicinudgifter stiger markant

Regionernes udgifter til medicin steg med 1,7 mia. kr. i 2023 og forventes at overstige 18 mia. kr. i 2024. Særligt tilskudsmedicin – herunder diabetes- og ADHD-medicin – driver stigningen. ​

Danske Regioner udtrykker bekymring for, at de stigende medicinudgifter kan presse sundhedsvæsenets økonomi og påvirke patientbehandlingen negativt. De opfordrer regeringen til at bidrage til at dække de ekstra udgifter. ​

Kilde: Altinget

USA afviser tilskud til fedmemedicin – skuffelse hos Novo Nordisk

Den amerikanske regering vil ikke give offentligt tilskud til fedmemedicin som Wegovy fra Novo Nordisk og Zepbound fra Eli Lilly. Det kan koste milliarder i tabt salg, skriver MedWatch.

Novo Nordisk kalder beslutningen ‘en stor skuffelse’ og opfordrer til, at svær overvægt anerkendes som en kronisk sygdom i USA. Ifølge selskabet er adgang til moderne behandling afgørende for at dæmme op for de sundhedsudgifter, fedme medfører.

Kilde: MedWatch

Annonce

Ida Sofie Jensen: Gamle kønsroller og fordomme præger os stadig

Debatten om kvinders sundhed er oppe i tiden, og der er meget at tale om – men det gælder faktisk begge køns sundhed. For har vi i virkeligheden et sundhedssystem, der er indrettet til at klare kønsforskelle?, skriver Ida Sofie Jensen, direktør for Lif.

Flere job