Hvis man vil spare penge på hjemkøb af ny dyr sygehusmedicin er det helt afgørende, at man har en erkendelse af at se bredere på det end blot at forholde sig indkøbsprisen af nye lægemidler. Beregningerne må også forholde sig til mulighed for at spare tid og personale. Det var et af hovedbudskaberne, som oplægsholderne i form af nogle af landets mest fremtrædende sundhedsøkonomer som Jes Søgaard, Kjeld Møller Pedersen, Jan Sørensen og Jakob Kjellberg kunne blive enige om på...
Jes Søgaard: Medicinrådet får brug for et arsenal af modeller En meget håndfast brug af én sundhedsøkonomiske model, som f.eks. NICEs udskældte QALY-model, kan føre til, at patienter bliver taget som gidsler, mener sundhedsøkonom Jes Søgaard. Han argumenterer for en mere pragmatisk tilgang.
Skriv en kommentar
Sundhedsøkonomer: Sådan får Medicinrådet styr på sagsbehandlingstiden To sundhedsøkonomer giver hvert deres bud på, hvordan Medicinrådet nedbringer sagsbehandlingstiden, der i 2020 i gennemsnit overskred grænsen med fem uger. Rådsformand mener ikke, at flere økonomiske midler nødvendigvis løser problemet.
Skriv en kommentarNy analyse: Banebrydende kræftmiddel alt for dyrt Amerikanske sundhedsøkonomer og kræftpatienter når i en fælles beregning frem til, at Novartis på sit CAR-T-produkt Kymriah opnår en profit på 65 pct. En tilsvarende høj pris kan skade det danske sundhedsvæsen, advarer klinisk kræftlæge.
Skriv en kommentarAmgros-undersøgelse afslører stigende introduktionspriser på nye kræftmidler Nye kræftmidler bliver dyrere og dyrere, viser den første danske undersøgelse af prissætningen, som sygehusenes indkøbscentral Amgros har foretaget. Lif er uenig i konklusionen.
Skriv en kommentar
Novartis tabte 300 mio. kr. i omsætning i 2021: »Vi må gøre alt, vi kan for at hente det tilbage« Novartis er faldet fra en tredjeplads til en sjetteplads på Dagens Pharmas liste over lægemiddelindustriens mest omsættende danske datterselskaber i 2021. Faldet på 30 pct. skyldes bl.a. et tabt udbud, fortæller adm. direktør Peter Drøidal.
Skriv en kommentar
Ny kortlægning: Pfizer, Janssen og MSD omsætter for mest i Danmark Øverst på listen over de medicinalfirmaer, der sidste år havde den største danske omsætning, troner Pfizer, der har solgt 3,9 mio. doser af firmaets COVID-19-vaccine i Danmark alene i 2021. Det viser Dagens Pharmas kortlægning af økonomien i den danske medicinalindustri. Selvom industrien fortsat oplever vækst herhjemme, advarer Lif om, at lange sagsbehandlingstider risikerer at få negative konsekvenser på det globale topledelsers syn på Danmark som testland.
Skriv en kommentar
Novartis og Janssen håber, at nye principper betyder flere alternative prisaftaler De to landechefer Peter Drøidal og Julie Brooker fra hhv. Novartis og Janssen glæder sig over Amgros åbenhed over for brugen af alternative aftalemodeller, som bl.a. kan skabe større risikodeling i Amgros' prisaftaler med industrien.
Skriv en kommentar
Pædiatere beder Folketinget om hjælp: »Det er efterhånden svært at se forældrene i øjnene« De to overlæger Allan Lund og Peter Born har haft foretræde for Folketingets Sundhedsudvalg for at lægge pres på Sundhedsministeriet, der stadig har Sundhedsstyrelsens anbefaling om indførelse af screening for SMA hos nyfødte under behandling.
Skriv en kommentar
VIVE-rapport sætter fokus på udfordringerne ved næste generation af avancerede terapier Vi er nødt til at have en snak om, hvordan vi økonomisk, organisatorisk og regulatorisk håndterer nye behandlingstyper som CAR T-celleterapier og genterapier, der forventes at blive markedsført langt flere af i de kommende år, siger seniorforsker Sarah Wadmann fra VIVE.
Skriv en kommentarMedicinrådet vil nedlægge fagudvalg Fagudvalget for antibiotika skal afvikles, fremgår det af dagsordenen til onsdagens møde i Medicinrådet.
Skriv en kommentar