
Ida Sofie Jensen


Lif: Glem ikke værdien af sundhed i valgkampen En sund befolkning er afgørende for en sund dansk økonomi, og ved hjælp af beregningsmodeller er det nu muligt at sætte konkrete tal på de dynamiske effekter ved investering i sundhedsfremmende indsatser. De beregninger kan vise, hvor vigtigt det er for samfundsøkonomien at investere i sundhed, skriver koncernchefen i Lif, Ida Sofie Jensen.
Skriv en kommentar
Hellere tage en risiko end sige nej bare for en sikkerheds skyld MAGTENS TOP 100: Dette er historien om den flittige Herning-pige, der voksede op i den midtjyske middelklasse for siden at drage til København med ambitioner om at gøre en forskel. Med en placering som nummer 17 på Dagens Medicins magtliste 2022 har Lif-direktør Ida Sofie Jensen ifølge Magtpanelet aldrig haft større indflydelse på dansk sundhed.

Medicinalindustrien slår rekord: Lægemidler udgør 17 pct. af dansk eksport Dansk medicinalindustri er i vækst. Med 76,6 mia. kr. i indtægter fra salg af lægemidler til udlandet i 1. halvår af 2022 slår industrien sin egen rekord fra 2020. Den positive udvikling lægger op til, at rammerne for medicinalindustrien forbedres, siger Ida Sofie Jensen, koncernchef i Lif.

Topforsker om paradoks: »Kliniske forsøg får ikke nok opmærksomhed« Op mod 20 procent af sundhedsvæsenets behandlinger kan være unødvendige, og selvom kliniske forsøg kan kaste lys over spild og overbehandling, bliver det ikke prioriteret tilstrækkeligt, mener Anders Perner, overlæge og næstformand i Lægevidenskabelige Selskaber (LVS). Med en ny pris vil LVS og otte andre organisationer hylde nogle af de mennesker, der beskæftiger sig med klinisk forskning og bidrager til bedre behandlinger.

Vær med til at kåre Danmarks bedste kliniske forsøg og afprøvninger En række organisationer er gået sammen om at hylde kliniske forsøgs betydning for sundhedssystemet og udviklingen af nye produkter med en række nye priser, der inden for syv kategorier kårer årets bedste kliniske forsøg.

DI: Det går fremragende for den danske life science-industri Ny rapport fra Erhvervsministeriet viser, at den danske life science-industri på trods af pandemien vækster derudad på stort set alle vigtige parametre. Det er svært at bevare pessimismen, lyder det fra Peder Søgaard-Pedersen, chef for DI Life Science. Men vi skal finde ud af, hvordan vi kan dække behovet for arbejdskraft, påpeger han

Fem industrifolk på Dagens Medicins magtliste: Se, hvor Lars Rebien, Fruergaard og Ida Sofie Jensen placerer sig Novo Nordisk dominerer blandt personer fra lægemiddelindustrien på Dagens Medicins magtliste 2021, hvor Lars Rebien Sørensen, Lars Fruergaard Jørgensen og Mads Krogsgaard alle er at finde. Lifs koncernchef rykker mere end 10 pladser frem.
Efter hård kritik: Formand for Medicintilskudsnævnet tager til genmæle Palle Mark Christensen, formand for Medicintilskudsnævnet, fejer Lægemiddelindustriforeningens kritik af bordet. Han fastslår, at nævnet læner sig op ad de faglige vejledninger og afviser dermed også, at nævnet blot tænker i kroner og øre.
