Nyt syndrom kan ikke bekræftes om som bivirkning ved HPV-vaccine

Det Europæiske Lægemiddelagentur EMA kan hverken be- eller afkræfte, om Postural Orthostatic Tachycardi Syndrom (POTS) er en bivirkning til HPV-vaccinen Gardasil. Det konstaterer EMS’s bivirkningskomite, der har lavet en ny vurdering af vaccinen. Pr. 30. september 2014  var der i alt indberettet 33 tilfælde af POTS som mulig bivirkning til Gardasil i Danmark. Sundhedsstyrelsen vurderede, at indberetningerne kunne været et signal om, at POTS kunne være en bivirkning til Gardasil. De danske indberetninger indgår i EMA’s sikkerhedsvurdering. POTS-diagnosen er forholdsvis...

Denne artikel er forbeholdt abonnenter.

Log indEller opret en brugerprofil for at få adgang til artikler.Opret konto

Prøv Dagens Pharma gratis i fire uger.

Tilmeld dig og få gratis adgang til alle artikler på Dagens Pharma i fire uger. Du modtager også nyhedsbrevet, med de seneste nyheder og historier fra pharmabranchen, fire gange ugentligt (mandag-torsdag). Prøveabonnementet er helt uforpligtende og udløber automatisk efter prøveperiodens udløb.

  • Hidden
  • Dette felt er til validering og bør ikke ændres.


Allerede bruger? Log ind