Kontroversielt Cochrane-review om ADHD-medicin opdateret – men konklusionen er den samme

Det skabte debat, da et omfattende Cochrane-review i 2015 pegede på, at der var store mangler i viden om effekten af brugen af methylphenidat til børn og unge med ADHD. Nu har forskerne lavet en endnu større gennemgang af den videnskabelige litteratur på området, men konklusionen er stadig den samme: Det er usikkert, om medicinen har nogen effekt på ADHD-symptomer og på adfærdsproblemer, og det ser ud til, at methylphenidat slet ikke forbedrer børn og unges livskvalitet.

ADHD-medicin under graviditeten skader ikke barnet

Ny dansk forskning afviser, at det skader barnet, når mor tager ADHD-medicin under graviditeten. Det er vigtigt at få slået fast, i og med at flere og flere kvinder i den reproduktive alder benytter medicin til at kontrollere deres ADHD, siger forsker.

Annonce

Camilla Harder Hartvig bliver kommerciel direktør hos Ascendis

Den danske medicinalvirksomhed Ascendis Pharma ansætter Camilla Harder Hartvig som ny kommerciel direktør. Det skriver MedWatch.

Camilla Harder Hartvig er for nylig vendt hjem til Danmark efter at have arbejdet i udlandet i to årtier og senest for britiske Theramex. Hun overtager rollen som kommerciel direktør efter Jesper Høiland, der stoppede i stillingen sidste år.

Kilde: MedWatch

Medicin fra Immunogen forlænger livet hos patienter med kræft i æggestokkene

Det amerikanske medicinalselskab Immunogen kan fremlægge positive resultater med sit lægemiddel Elahere. Det skriver Stat. Elahere behandler patienter med fremskreden kræft i æggestokkene.

Sammenlignet med kemoterapi, så forlænger Elahere livet hos patienterne ifølge Immunogen. Selskabet har i et forsøg testet Elahere over for traditionel kemoterapi hos 453 patienter.

Kilde: Stat

Annonce

Flere job