politik
Brancheorganisationer jubler over ny life science-strategi
Den nye life science-strategi bliver rost af Dansk Industri, Lægemiddelindustriforeningen (Lif) og Dansk Erhverv. Strategien kommer godt omkring, lyder det fra Ida Sofie Jensen, koncernchef i Lif.
navne
Jubilæum: Ida Sofie Jensen fejrer 20 år som koncernchef for Lif
Lægemiddelindustriforeningens koncernchef, Ida Sofie Jensen, fejrer 20-års-jubilæum i november. Hun glæder sig over den udvikling, der er sket de seneste 20 år.
Teva får milliardbøde fra EU-Kommissionen
Det israelske medicinalselskab Teva er blevet idømt en bøde på 462,6 mio. euro, der svarer til omkring 3,45 mia. kr., af EU-Kommissionen. Det skriver kommissionen i en pressemeddelelse.
Her lyder det, at Teva har ‘misbrugt sin dominerende position’ på markedet for behandling af multipel sclerose, hvor selskabet har ‘blockbuster-medicinen’ Copaxone. Kommissionens undersøgelse har vist, at selskabet har ‘misbrugt’ patent-procedurer.
Kilde: EU-Kommisionen
14 leverandører deltog i fælles nordisk udbud
Der er 14 leverandører, som har deltaget i et fælles nordisk udbud fra Danmark, Island og Norge. Det skriver indkøbsorganisationen Amgros i en nyhed.
I udbuddet vægtede pris 50 pct., mens miljø vægtede 30 pct. og forsyningssikkerhed 20 pct. De nye aftaler, som træder i kraft 1. april næste år, varer i to år, hvor der er mulighed for at forlænge aftalen. Lægemidlerne, der er omfattet af aftalerne, er eksempelvis paracetamol og meropenem.
Kilde: Amgros
Flere børn og unge får sovemedicin
Der er et stigende antal børn og unge, som får sovemedicin. Fra 2022 til 2023 er der sket en stigning på 14 pct. Det viser nye tal fra Sundhedsdatastyrelsen. Stigningen skyldes bl.a., at der er flere børn og unge, som bruger melatonin.
Her er antallet af brugere steget med 15 pct. fra 2022 til 2023. Til gengæld er brugen af andre typer sovemedicin faldet. Det gælder eksempelvis benzodiazepin-lignende midler og medicin med det aktive stof promethazin.
Kilde: Sundhedsdatastyrelsen
Aftale udvider tilskud til tandpleje
En ny aftale, som regeringen og et bredt flertal i Folketinget har indgået, udvider den gruppe af patienter, som kan få tilskud til tandpleje. Det skriver Indenrigs- og Sundhedsministeriet i en pressemeddelelse.
Aftalen betyder, at patienter, som har fået tandproblemer på grund af sygdom eller deres behandling, bliver omfattet af tilskudsordningen. Det gælder bl.a. patienter, som er i medicinsk behandling for svær psykisk sygdom.
nyheder
Ny life science-strategi skal gøre Danmark førende i Europa
En ny life science-strategi, som er blevet præsenteret fredag, skal gøre Danmark til en førende life science-nation i Europa i 2030.
- Lægemiddelstyrelsen | Ansøgningsfrist: 10/03/2025
- Amgros | Ansøgningsfrist: 16/02/2025
- Københavns Universitet | Ansøgningsfrist: 16/02/2025
Her kan du administrere dine tilmeldinger til vores nyhedsbreve.
Dagens Pharma
E-mail: info@dagenspharma.dk
Tlf. 3332 4400
Adresse: Møntergade 19, 1140 København K
Ansv. chefredaktør: Jesper Bernstorf Jensen