Koordineringsrådet for ibrugtagning af sygehusmedicin (KRIS) har på sit seneste møde valgt at anbefale nyrekræft-midlet Cabometyx (cabozantinib) som anden- og tredjelinje behandling til patienter med metastaserende renalcellecarcinom, hvis sygdom er progredieret efter, at de tidligere har været behandlet med VEGFR tyrosinkinasehæmmere. Det fremgår af referatet fra rådets seneste møde. Rådets beslutning er truffet på baggrund af en ansøgning fra Dansk Renal Cancer Gruppe om national ibrugtagning af Cabometyx. Ansøgningen baserede sig på et fase 3-studie, som har vist signifikant forlænget...
Medicinrådet afviser to kræftmidler som standardbehandling Standardbehandlingerne for nyrekræft eller brystkræft bliver ikke ændret, slår Medicinrådet fast, da det i går afviste at anbefale to kræftlægemidler.
Skriv en kommentarRADS opdaterer vejledning med tre nye lægemidler Fagudvalget for myelomatose i Rådet for Anvendelse af Dyr Sygehusmedicin har tilføjet tre nye lægemidler til behandling af myelomatose i den seneste opdatering af baggrundsnotatet.
Skriv en kommentar
Medicinrådet har stadig løse ender Usikkerhederne omkring det kommende Medicinråds arbejdsmetoder må løses med tiden, lød det fra formandsduoen, da Dagens Medicin onsdag afholdt konference om om emnet.
Skriv en kommentarMedicinråd kan droppe godkendelser ud over 3. linje Når Medicinrådet overtager opgaverne fra KRIS og RADS ved årsskiftet kan det betyde et opgør med tidligere tiders praksis om at godkende lægemidler til behandling ud over 3. linjebehandling.
Skriv en kommentarNICE dømmer Imbruvica ude af Cancer Drugs Fund I et udkast til en ny vejledning slår NICE fast, at blockbuster-kræftmidlet Imbruvica (ibrutinib) ikke bør finansieres via Cancer Drugs Fund. Prisen er for høj.
Skriv en kommentar
I dag fælder Medicinrådet dom over Takedas kræftpille mod lungecancer Den japanske lægemiddelproducents kræftpille er blandt punkterne på dagsordenen ved dagens møde i Medicinrådet. Her skal rådet blandt andet tage stilling til, om kræftpillen mod lungekræft skal have grønt lys.
Skriv en kommentar
Medicinrådet skal tage stilling til fem anbefalinger Lægemidler til behandling af osteoporose, leddegigt, leukæmi, lungekræft og den sjældne sygdom transthyretin amyloidose er på Medicinrådets dagsorden onsdag.
Skriv en kommentarMedicinrådet er klar med fem nye anbefalinger Rådet har sagt god for tre kræftmidler, men vender tommelfingeren ned for to andre behandlinger.
Skriv en kommentar