Roche gav mest og kroniske smertepatienter scorede flest støttekroner fra medicinalindustrien i 2012.

Lif: Behov for nytænkning af regionernes medicinbudgetter Der er behov for flerårige budgetter eller særlige puljer, som kan hjælpe regionerne med at absorbere store udgiftsstigninger på medicinområdet, mener Lægemiddelindustriforeningen. Regionernes medicinudgifter steg i 2017 med over en halv mia. kr.
Skriv en kommentarForhandlinger om rabataftale fortsætter efter påske
Skriv en kommentarNy aftale giver rabat på medicinpriser
Skriv en kommentarLif: Smertepatienternes behov burde have været anerkendt
Skriv en kommentarLif går til angreb på referencepriser
Skriv en kommentarLægemiddelfirmaer klar til offentlighed om lægers løn
Skriv en kommentar
Novartis tabte 300 mio. kr. i omsætning i 2021: »Vi må gøre alt, vi kan for at hente det tilbage« Novartis er faldet fra en tredjeplads til en sjetteplads på Dagens Pharmas liste over lægemiddelindustriens mest omsættende danske datterselskaber i 2021. Faldet på 30 pct. skyldes bl.a. et tabt udbud, fortæller adm. direktør Peter Drøidal.
Skriv en kommentar
Ny kortlægning: Pfizer, Janssen og MSD omsætter for mest i Danmark Øverst på listen over de medicinalfirmaer, der sidste år havde den største danske omsætning, troner Pfizer, der har solgt 3,9 mio. doser af firmaets COVID-19-vaccine i Danmark alene i 2021. Det viser Dagens Pharmas kortlægning af økonomien i den danske medicinalindustri. Selvom industrien fortsat oplever vækst herhjemme, advarer Lif om, at lange sagsbehandlingstider risikerer at få negative konsekvenser på det globale topledelsers syn på Danmark som testland.
Skriv en kommentarAZ i vækst i alle sygdomsområder
Skriv en kommentarMedicinalindustrien fortsætter fremgangen
Skriv en kommentarLægemiddelstyrelsen forhøjer gebyrerne
Skriv en kommentar