Det vil koste patienterne unødvendig forvirring og potentielt skadelige medicinskift, hvis Lægemiddelstyrelsen ændrer tilskud for KOL- og astma-midler på nuværende tidspunkt. Det mener Apotekerforeningen og patientforeningen Astma-Allergi Danmark, som har sendt høringsvar ind i forbindelsen med Lægemiddelstyrelsens bebudede revurdering af tilskud for KOL- og astma-området. Både nationalt og internationalt er der nye guidelines på vej for KOL-behandling, og indtil de ligger klar, bør Lægemiddelstyrelsen vente med at træffe en endelig afgørelse, mener de to foreninger. På grund af pris ønsker...

Læger dumper forslag om tilskud til KOL-medicin Lægemiddelstyrelsen kommer til at trodse alle lægefaglige anbefalinger for KOL-behandling, hvis styrelsen vedtager det nuværende udspil til en ændring af medicintilskud for KOL– og astmamedicin..
Skriv en kommentarTilskuddet til medicin mod astma og KOL bliver ændret
Skriv en kommentar
Sundhedsstyrelsen: Lægemiddelstyrelsen tager for meget hensyn til prisen på astma- og KOL-midler Lægemiddelstyrelsen tager mere hensyn til pris end til effekt og bivirkninger i et udkast til en revurdering af tilskud for KOL og astma-lægemidler, mener Sundhedsstyrelsen.
Skriv en kommentar
Praksisændrende danske resultater på årets store lungekongres Flere danske forskere præsenterede data på den store scene på årets lungekongres for European Respiratory Society. Vi har samlet en håndfuld af de mest interessante danske nyheder.
Skriv en kommentar
Stadig markant forbrug af prednisolon i Danmark Selvom der er kommet mange alternativer til behandling af astma på markedet, indløser omkring hver tyvende dansker med astma stadig årligt recepter på orale steroider som prednisolon.
Skriv en kommentar
Første inhalator med tre lægemidler på markedet i Danmark EMA godkendte i juli en ny behandling til astma, der nu er klar til patienter i Danmark. Charlotte Suppli Ulrik, chef for Lungemedicinsk Forskningsenhed, Hvidovre Hospital, forventer, at astmapatienter med påvirket lungefunktion eller slim, hoste og hyppige forværringer vil kunne få gavn af behandlingen.
Skriv en kommentarFDA udvider brugen af Trelegy Ellipta til også at inkludere astma
Skriv en kommentarIRF anbefaler skift af KOL-inhalator Skift fra Spiriva til Braltus, begge med indholdsstoffet tiotropium, kan spare regionerne for medicinudgifter på 13,5 mio. kr., mener Indsatser for Rationel Farmakoterapi (IRF) i Sundhedsstyrelsen.
Skriv en kommentarNy rapport anbefaler allergivaccine Tabletvaccine fra Alk får anbefaling i opdateret strategi for astmabehandling.
Skriv en kommentar
Lægemiddelstyrelsen får 23 ekstra årsværk I et forsøg på at styrke Danmarks mulighed for at blive udpeget som ny vært for det europæiske lægemiddelagentur, EMA, har den danske regering netop afsat midler til en betydelig udbygning af Lægemiddelstyrelsens stab.
Skriv en kommentarDSAM har opdateret klinisk vejledning for KOL Ny klinisk vejledning for behandling af KOL i almen praksis adskiller sig i enkelte detaljer fra vejledning fra RADS.
Skriv en kommentar